سنسور pt100 چیست؟محاسبه pt100 چگونه است؟

محاسبه گر آنلاین آمپر مصرفی تجهیزات
شهریور ۲۰, ۱۳۹۷
ترموول (Thermowell) چیست؟
شهریور ۲۴, ۱۳۹۷

سنسور pt100 چیست؟محاسبه pt100 چگونه است؟

سنسور pt100 یکی از انواع  سنسورهای سنجش دما (سنسور های حرارتی) می باشد که در همه صنایع به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.سنسور های سنجش دما به صورت کلی RTD نامیده می شوند.

در پاسخ به این سوال که سنسور pt100 چیست ؟

باید گفت که یکی از معروف ترین و مهمترین سنسور هایی که در دنیا برای سنجش دما استفاده میگردد. در هر جایی که ما نیاز به سنجش و اندازه گیری و یا کنترل دمای پروسه داشته باشیم. باید از سنسور های دما  و یا تجهیزات دما  استفاده نماییم .

حال به تعریفی کلی در ارتباط با این که سنسور pt100 چیست؟ می پردازیم و در صورتی که دوستان نیاز به اطلاعات تکمیلی دارند می توانند از طریق این لینک ثبت نام نمایند تا در اولین فرصت کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

سنسورهای دما که سنسور pt100 یکی از معروف ترین آنها می باشد و  RTD =resistance temperature detector  یا همان سنسورهای مقاومتی نام  گذاری شده است، برای سنجش دمای محیط و یا پروسه های صنعتی و تمام مواردی که نیاز به سنجش دما داریم مورد استفاده قرار می گیرند. در ضمن برای اندازه گیری دما در کلیه صنایع و آزمایشگاههای دقیق متناسب با محیط مورد استفاده، قابل طراحی و ساخت می باشند. همانطور که قبلا اشاره شد معروف ترین آنها سنسور pt100 می باشد.

 

قیمت سنسور pt100

قیمت سنسور pt100 بستگی به سازنده آن دارد .  هر شرکتی متناسب با نوع تولید و دمای کاری قیمت متنوعی را برای این سنسور ها اعلام می دارند.در صورت نیاز به  اطلاع از قیمت سنسور pt100  می توانید با ما تماس بگیرید .

انواع سنسور های حرارتی pt100:

pt100  سنسور ها در دو نوع سرامیکی (  ceramic wire wound  )  و قلمی ( thin film ) در کل دنیا ساخته می شوند .متناسب با نوع مصرف و دمای کاری در اندازه های مختلفی ساخته می شوند .

نوع سرامیکی ceramic wire wound sensor:

تشکیل شده از یک نیمه هادی که مطابق با استاندارد بین المللی ساخته شده و اصطلاحا به آن pt100 فیلمی می گویند.
در این نوع نیمه هادی بر اساس تغییر دما تغییر مقاومت ایجاد شده و از طریق این تغییر مقاومت می توانیم بر اساس جداول استاندارد این تغییرات ، که معمولا خطی می باشد دمای مورد نظر را محاسبه و اندازه گیری نماییم .

نوع قلمی thin film sensor:

 تشکیل شده از یک استوانه سرامیکی و سیم نازک از جنس پلاتینیوم  ( Platinum ) که به صورت خیلی ظریف فنر شده است و داخل این استوانه جای گذاری می شود ، در فلز پلاتینیوم بر اساس تغییرات دما تغییرات مقاومتی (ohm) به صورت خطی ایجاد می شود و در نتیجه همانطور که در سنسور فیلمی اشاره کردیم با استفاده از این تغییرات می توانیم دمای پروسه ها را اندازی گیری و کنترل کنیم.

 

به صورت کلی بهتر است در دماهای بالا از ترموکوپل و در دماهای پایین از سنسورهای ntc و ptc و pt100 استفاده کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *