ترموکوپل چیست

فیبر نوری و انواع آن
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸
دانستنی های جالب برق
دانستنی های جالب برق
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸

ترموکوپل چیست

آیا می دانید ترموکوپل چیست ؟ و چگونه عمل می کند؟

با دیان پاور بزرگترین تامین کننده کالای برق صنعتی و ابزار دقیق در لاله زار تهران همراه باشید تا به سوال ترموکوپل چیست پاسخ دهیم.

 

 

ترموکوپل چیست ؟

 ترموکوپل یک سنسور است که دما را اندازه گیری می کند. این متشکل از دو نوع مختلف فلزات است که در یک طرف به هم متصل می شوند. هنگامی که اتصال دو فلز گرمایشی یا سرد می شود، ولتاژ ایجاد می شود که می تواند به دمای همبسته بازگردد. یک ترموکوپل یک سنسور دما، ساده و مقرون به صرفه است که در طیف گسترده ای از فرایندهای اندازه گیری دما استفاده می شود.

ترموکوپل ها در انواع مختلفی از قبیل پروب های ترموکوپل، پروب های ترموکوپل با اتصالات، پروب های ترموکوپل مشترک، ترموکوپل های مادون قرمز، ترموکوپل های سیم لخت یا حتی سیم ترموکوپل تولید می شوند.

 

ترموکوپل چیست

ترموکوپل چیست ؟

 

 

ترموکوپل ها معمولا در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی استفاده می شود. با توجه به طیف گسترده ای از مدل ها و مشخصات فنی آن، بسیار مهم است که ساختار، عملکرد، محدوده آن را برای درک بهتر نوع ترموکوپل و مواد ترموکوپل برای یک برنامه کاربردی مورد توجه قرار دهیم.

درباره سنسورهای ترموکوپل بیشتر بدانید

 

عملکرد ترموکوپل چیست و چگونه است؟

هنگامی که دو سیم متشکل از فلزات متفاوتی در دو انتها به هم متصل می شوند و یکی از انتهای گرم می شود، یک جریان پیوسته وجود دارد که در مدار ترموالکتریک جریان دارد. اگر این مدار در مرکز شکسته شود، ولتاژ مدار باز خالص (ولتاژ Seebeck) عملکردی از دمای اتصال و ترکیب دو فلز است. به این معنی است که وقتی اتصال دو فلز متمرکز شده یا خنک می شود، ولتاژ تولید می شود که می تواند به دمای همبسته باز گردد.

 

 

زمان پاسخ یک ترموکوپل چیست ؟

یک ثابت زمانی به عنوان زمان مورد نیاز یک سنسور تعیین شده است تا به ۶۳٫۲٪ از تغییرات دما در یک مجموعه مشخص از شرایط برسد. پنج سنسور زمانی برای سنسور مورد نیاز است که ۱۰۰٪ از مقدار تغییر اندازه گام را کنترل کند. یک ترموکوپل در معرض اتصال سریعترین پاسخ را ارائه می دهد. همچنین، قطر پوسته پروب کوچکتر، پاسخ سریعتر است، اما حداکثر دمای ممکن است پایین باشد. با این حال توجه داشته باشید که گاهی اوقات غلاف پروب نمیتواند در محدوده دما کامل از نوع ترموکوپل مقاومت کند.

 

ترموکوپل چیست

ترموکوپل چیست ؟

 

 

 

انواع ترموکوپل :

در ادامه سوال ترموکوپل چیست به انواع آن میرسیم. ترموکوپل ها در ترکیب های مختلف فلزات و کالیبراسیون موجود هستند. شایع ترین ترموکوپل های “Base Metal” نامیده می شوند که به عنوان  J، K، T، E و N شناخته می شوند. همچنین کالیبراسیون دما بالا – که همچنین به عنوان ترموکوپل فلزات Noble شناخته می شود – انواع R، S، C و GB نیز وجود دارد.

هر کالیبراسیون دارای دامنه دما و محدوده متفاوت است، گرچه حداکثر دما با قطر سیم مورد استفاده در ترموکوپل متفاوت است.

اگر چه کالیبراسیون ترموکوپل درجه محدوده را دامنه دما کامل برسد.

نوع ترموکوپل نوع K به دلیل کمترین هزینه و درجه حرارت آن به عنوان ترموکوپل به طور کلی شناخته می شود.

 

ترموکوپل چیست

ترموکوپل چیست ؟

 

 

نحوه انتخاب یک نوع ترموکوپل ؟

از آنجایی که ترموکوپل در محدوده های دمایی وسیع اندازه گیری می شود و می تواند نسبتا ناهموار باشد، ترموکوپل ها اغلب در صنایع استفاده می شوند

محدوده دما

مقاومت شیمیایی ماده ترموکوپل یا غلاف

سایش و مقاومت در برابر ارتعاش

الزامات نصب (ممکن است لازم باشد با تجهیزات موجود سازگار باشد؛ حفره های موجود ممکن است قطر پروب را تعیین کنند)

چگونه می توانم بدانم کدام نوع اتصال را انتخاب کنم؟

پروب های ترموکوپل پوشیده شده با یکی از سه نوع اتصالات در دسترس هستند: پایه، غیر متصل یا در معرض. سیم پیچ ترموکوپل در انتهای پیوند متصل به زمین، به صورت فیزیکی به داخل دیوار پروب متصل می شود. این نتیجه انتقال حرارت خوب از خارج، از طریق دیوار پروب به اتصال ترموکوپل است. در یک پروب غیرمستقیم، اتصال ترموکوپل از دیوار پروب جدا شده است. زمان پاسخ کندتر از سبک پایه است، اما غیر منطقی، انعطاف پذیری الکتریکی را ارائه می دهد.

 

ترموکوپل در سبک اتصال در معرض خارج از نوک غلاف قرار دارد و در معرض محیط اطراف است. این نوع بهترین زمان پاسخ را ارائه می دهد، اما در استفاده از برنامه های غیرخطی و بدون فشار محدود می شود. برای توضیحات کامل در مورد انواع اتصالات، تصاویر را در سمت راست مشاهده کنید.

 

 

متشکریم که ما را در مطلب ترموکوپل چیست ؟ همراهی کردید.

دیان پاور، نمایندگی محصولات آلن بردلی ، رکسروث  و وایدمولر در ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *