دانستنی های جالب برق

ترموکوپل چیست
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸
کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک
کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸

دانستنی های جالب برق

دانستنی های جالب برق

با ۱۰ مورد از دانستنی های جالب برق با دیان پاور بزرگترین تامین کننده کالای برق صنعتی و ابزار دقیق در لاله زار تهران همراه باشید.

 

دانستنی های جالب برق ، ساختار برق:

 

دانستنی های جالب برق

دانستنی های جالب برق

 

۱-اولین مورد از دانستنی های جالب برق و جالب ترین آنها این است که برق با سرعت نور یعنی بیش از ۱۸۶٫۰۰۰ مایل در ثانیه جابجا می شود!

۲- جرقه ناشی از الکتریسیته ساکن می تواند به ۳۰۰۰ ولت هم برسد!

۳- بنجامین فرانکلین طبق تحقیقات گسترده ای که در مورد برق را در قرن ۱۸ انجام داده ، میله ی متصل به زمین برای حفاظت ساختمان در برابر رعد و برق را اختراع کرده است.

۴- میدانهای الکتریکی بسیار شبیه جاذبه زمین عمل می کنند. مانند نیروری گرانش که همه چیز را همیشه جذب می کند، میدانهای الکتریکی هم می تواند جذب و یا دفع کنند.

۵- دو بار مثبت یکدیگر را دفع میکنند، دو بار منفی هم همین طور. از سوی دیگر، دو بار مثبت و منفی همدیگر را جذب می کنند!

 

 

 

دانستنی های جالب برق ، ولتاژ، جریان و انرژی صاعقه :

در دانستنی های جالب برق به سراغ رعد وبرق این پدیده خارق العاده میرویم.

۶- رعد و برق یک نوع تخلیه برق در جو است. جرقه ناشی از رعد و برق می تواند در حدود ۱۳۰۰۰۰ مایل در ساعت حرکت کند و دمای آن نزدیک به ۵۴،۰۰۰ ° F درجه ی حرارت برسد.

 

دانستنی های جالب برق

دانستنی های جالب برق

 

– در بین دانستنی های جالب برق تعجب برانگیزترین این است که ولتاژ صاعقه معمولا بین ۱۰تا۲۰میلیون ولت در نوسان است! بعضا تا یکصدمیلیون ولت هم افزایش پیدا می کند! بزرگی این رقم وقتی بهتر درک می شود که آن را با برق شهر(۲۲۰ ولت) مقایسه می کنیم. به عبارت دیگر ولتا ژ صاعقه آنقدر زیاد است که می تواند بر مقاوت بسیار زیاد هوا در برابر عبور جریان برق، غلبه کرده و از آن بگذرد!

– جریان صاعقه، در حدود ۱۰هزار آمپر شدت دارد. اما این مقدار همیشگی نیست و گاه تا ۲۰۰هزار آمپر هم می رسد.(کنتور منازل حداکثر ۲۵آمپر را از خود عبور می دهد)

– صاعقه به طور معمول حدود ۱۰۰میلیارد وات انرژی تولید می کند! و می تواند این مقدار را تا ۱۶۰۰۰میلیارد وات نیز بالا ببرد! نیرویی که در هیچ کجای دیگر یافت نمی شود.

دانستنی های جالب برق ، برق و طبیعت:

در دانستنی های جالب برق به سراغ ارتباطش با طبیعت میرویم.

 

دانستنی های جالب برق

دانستنی های جالب برق

 

۷- برخی از گونه های مارماهی های الکتریکی می توانند شوک الکتریکی قوی تا حدود ۸۶۰ ولت برای دفاع از خود و یا شکار تولید کنند.

مار ماهی الکتریکی ضربانهای الکتریکی منحصربه‌فرد خود را به گونه‌ای شبیه باتری بوجود می‌آورد که در آن توده‌ای از بشقابک‌ها جریان برق تولید می‌کنند. این ماهی‌ها به‌وسیله توده صفحات الکتریکی (حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ صفحه) قادر است شوک‌های الکتریکی با ولتاژ ۵۰۰ و جریان یک آمپر تولید کند. اگر چه گزارشها نشان می‌دهد که جانورانی هم وجود دارند که قادرند ولتاژهای بالا تری تولید کنند. ولی این موضوع اصلاً مهم نیست. چرا که همین مقدار جریان می‌تواند هر جانوری را بی حس و یا از حمله منصرف کند.

۸- آیا می دانید که برق نقشی را در تپش قلب شما بازی می کند؟ به وسیله برق می تونیم نوار قلب (ECG) را بگیریم. در بسیاری از مورد از شوک الکتریکی استفاده می کنیم. در یک فرد سالم، ضربان قلب باید به صورت یک خط در حال حرکت در سراسر صفحه نمایش طور منظم نشان داده شود.

۹-  آیا تا کنون فکر کرده اید که چرا پرندگان نشسته بر روی یک خط قدرت را برق نمیگیرد؟ اگر یک پرنده بر روی تنها یک خط قدرت نشسته باشد. آن را برق نمیگیرد. اما اگر پرنده خط دیگر را همزمان با یک نقطه دیگر از بدنش لمس کند، باعث بسته شدن مدار می شود و برق باعث کشته شدن پرنده می شود.
پ ن: در خطوط بیش از ۱۳۲ و ۲۳۰ ، پرنده ها از میدان های مغناطیسی ناشی از خطوط فراری هستند! این میدان های مغناطیسی ختی بدون لمس پرنده با هادی ها، می توانند پرنده را بکشند!

 

دانستنی های جالب برق ، منبع انرژی برق :

۱۰- ذغال سنگ بزرگترین منبع در جهان برای تولید انرژی برق است. زغال سنگ برای استفاده در کوره های آب جوش سوزانده می شود. بخار ناشی از آب جوش باعث چرخش توربین هایی که به ژنراتور متصل شده هستند، می شود.

 

متشکریم که ما را در مطلب دانستنی های جالب برق همراهی کردید.

دیان پاور، نمایندگی محصولات آلن بردلی ، رکسروت  و وایدمولر در ایران

 

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *